Topolové sazenice

Co jsou topolové sazenice tzv. kořenáče a jak se pěstují?

Naše sazenice - kořenáče Topolové sazenice jsou předpěstovaní jedinci s kořenovým balem v transportní nádobě - kelímku. Jedná se o předpěstovaný řízek, který už má vytvořený kořenový systém. Sazenice je možné díky kořenovému balu vysazovat během roku (nutné kvalitně vysadit a nejlépe zalít aby došlo k dobrému uchycení), kdežto řízky se vysazují pouze na začátku jara případně v zimě. Sazenice se zakládají (vyrábějí) ve stejnou dobu na jaře jako probíhá výsadba řízků, s tím rozdílem, že se řízek umístí do kelímku a ne do volné půdy.Čerstvě založené (vyrobené) sazenice - kořenáče

Důležité upozornění k sazenicím. Sazenice by neměli být vysazovány do volné půdy později než cca 3 měsíce od založení. Dojde potom k zapletení kořenů a následné stagnaci po výsadbě (sazenice 1-2 roky téměř stojí a nerostou). Podzimní výsadbu sazenic, které byly založeny na jaře, rozhodně nedoporučuji, jelikož jsou již přestárlé a hodně zapletené a prostě Vám neporostou tak, jak mají.

Sazenice jsou při expedici 20-40 cm vysoké. Jsou zkontrolovány ÚKZUZ (dříve rostlinolékařskou zprávou) a také substrát je podroben kontrole rostlinolékařské zprávy. Veškeré kontroly je možné dohledat v sekci Registrace a kontroly.